Stránka 13 z 13

Re: Parachromis dovii

Neprečítaný príspevokNapísal: 14 Dec 2025, 09:49
od fajfmen
Tak nás ti drobci překvapili prvním odchovem. Malou snůšku, jen něco málo přes 100 jiker, měli hned u čelního skla, dnes ráno se jim plůdek vykulil. S nosem nalepeným na skle jsem líhnutí sledoval skoro dvě hodiny v přímém přenosu :)

Re: Parachromis dovii

Neprečítaný príspevokNapísal: 21 Dec 2025, 18:50
od fajfmen
Tady jsou naši mladincí dovii se svými prvními mrňaty den po rozplavání.

Re: Parachromis dovii

Neprečítaný príspevokNapísal: 24 Dec 2025, 19:56
od fajfmen
Jedno štědrovečerní cvaknutí mobilem - doviíci deset dní od vykulení :)

Re: Parachromis dovii

Neprečítaný príspevokNapísal: 25 Dec 2025, 21:55
od head66y6
Malý drsňáci.
Bude se jich myslím si špatně zbavovat. Škoda, že mají mladé už v takto malé velikosti. Samice se po výtěru nebo dvou zasekne a už z nich většinou nevyrostou velké ryby jak by měli být.

Re: Parachromis dovii

Neprečítaný príspevokNapísal: 06 Jan 2026, 08:26
od paloi
miras90 píše:Tak super držím palce ať z nich jsou pořádné obludy ;) Nedávno prodával krásný velký pár Milan až se mi je chtělo vzít ale asi by se navzájem zabili s těmi co mam


Tak Milan predal ten krásny pár až včera. Kým dovii čakali na nového majiteľa, nakládli ikry, rozplávalo sa to a zostalo mi cca 70 škôlkárov, ktoré majú aktuálne 2 mesiace a 1 cm. To je spolu TRI :-)

Re: Parachromis dovii

Neprečítaný príspevokNapísal: 07 Jan 2026, 07:30
od head66y6
Aspoň mají ostatní rafani v tvé nádrži co prohánět a tím se udržovat v kondici :D

Re: Parachromis dovii

Neprečítaný príspevokNapísal: 09 Jan 2026, 18:44
od fajfmen
Tak malí doviíci narostli na centimetr. No, to je fofr!
Jinak - neexistuje žádný fyziologický důvod, proč by geneticky zdravá a dobře živená samička měla v rámci péče o potomstvo zakrsnout. Ovulace je periodická a vývoj zárodků mimotělní, z jejího těla si embrya neberou nic. Pokud má partnera, vyskládá vajíčka na šutr při bezdotykovém sexu. Nemá-li jej, nenápadně je prostě vytrousí v rybí verzi menstruace, čehož si akvarista většinou ani nevšimne.
Za tu krátkou dobu stihla přirůst o více než 1,5 cm ;)

Re: Parachromis dovii

Neprečítaný príspevokNapísal: 09 Jan 2026, 19:29
od fajfmen
Dovětek: protože mi ze začátku nebrali rozmražené grundle, nosil jsem jim ze zveráče tetřičky, tak po deseti co třetí den. Přes den si vždy zaměřili konkrétní jedince, pak se v klidu stáhli do úkrytu... a tak hodinu po zhasnutí (jejich akvárko mám místo nočního stolku u postele) se ozvalo dvojí cvaknutí. Později repeté, každý si dal do rána dvě.
Oba absolutně přesně věděli, kde konkrétní rybička spí. Ráno vždy chyběli přesně ti jedinci, na něž se předchozího dne pohledem soustřeďovali.

Jinými slovy: nechtějí jenom tak nažrat, chtějí lovit. V noci, ne za světla.
Dnes už mi ale baští i z ruky :)

Re: Parachromis dovii

Neprečítaný príspevokNapísal: 12 Jan 2026, 20:46
od fajfmen
Tak sameček má už přes 15 cm (možná už k 17- ti) a samička to dotáhla jistě na 13 +. Na milimetry to nevím, pokud je nechytnu do síťky, jde jenom o odhad, trápit je tím ale rozhodně nebudu. Prostě dost přirostli. A ona přibrala, jakože dost.
Pokud mezi cca 50-ti hubeňoury v prodejně vypadla (při 11-ti cm rovných) jako Věstonická Venuše (proto jsem si ji vybral a osobně odchytil), no tak teď je Wülendorfská, úplně kulatá :D
Kvůli bezpečí malých si neštrejchnu předkládat jim živé tetry, které jsou sice hloupé jak vagón bláta, ovšem lovecky jen malinkou verzí piraní...
Každopádně Baculka přirostla, zmohutněla, teď mi zrovna připadá buclatatá až moc. Úplně kulatá... Denně totiž sežere dvě a půl grundle a furt předstírá, že nejméně tejden nejedla :D

Re: Parachromis dovii

Neprečítaný príspevokNapísal: 12 Jan 2026, 21:43
od fajfmen
Co jsem předem nezmínil - tyto dvě rybky mají spešl akvárko jen pro sebe, s vybavením přímo dle jejich vkusu... Za žádných okolností je nebudu sesazovat s čímkoli jiným. Taky to dost mění pravidla a poměry sil :)